Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre hjemmesiden. Det sker dog først, når du klikker videre til næste side. Læs mere om cookies. Du kan også vælge at sige nej tak til cookies.

Information til offentlige myndigheder

Skal du have skriftligt samtykke fra tilskadekomne, før du kan udlevere personoplysninger til os?

Nej. Der kræves ikke skriftligt samtykke fra tilskadekomne, før du kan udlevere oplysninger til AES i forbindelse med en arbejdsskadesag eller en privat erstatningssag.

Det skyldes, at de oplysninger, du udleverer, er nødvendige for, at AES kan udføre sin myndighedsopgave og fastsætte tilskadekomnes retskrav.

Læs mere i databeskyttelsesforordningen

Der er hjemmel til ovenstående i databeskyttelsesforordningens artikel 6, stk. 1, litra c og e, og artikel 9, stk. 2, litra F.

Gå til databeskyttelsesforordningen

Denne side er senest ændret den 21. februar 2020