Presse og nyheder Her kan du læse nyheder og pressemeddelelser fra Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (AES). Kontaktinformation til ATP's presse på atp.dk Seneste nyt 1. juli 2026 Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker Fra den 1. juli 2026 træder nye regler i kraft for arbejdsgivers anmeldelse af arbejdsulykker. 30. juni 2026 Ankestyrelsen udsender principmeddelelse om nedre grænse for tab af erhvervsevne Ankestyrelsen har den 30. juni 2026 udsendt den første principmeddelelse om nedre grænse for tab af erhvervsevne. Principmeddelelsen bygger på Højesterets dom af 28. april 2026. 13. maj 2026 Tilskadekomne kan søge om genoptagelse efter Højesterets dom af 28. april 2026 Højesteret har den 28. april 2026 afsagt en dom, som kan have betydning for tilskadekomne, der tidligere har fået afslag på erstatning for tab af erhvervsevne som følge af en arbejdsskade. 28. april 2026 Højesterets dom af 28. april 2026 om erstatning for tab af erhvervsevne Ankestyrelsen har den 28. april 2026 offentliggjort en nyhed om Højesterets dom af 28. april 2026 i en konkret sag om fastsættelse af erstatning for tab af erhvervsevne efter arbejdsskadesikringslovens § 17. 21. april 2026 Breve fra AES er blevet forsinket i april AES har desværre haft en teknisk fejl, som har forsinket udsendelsen af en række breve i april. Fejlen er nu rettet, og brevene er sendt til modtagerne – dog med en forsinkelse. Sideinddeling Nuværende side 1 Page 2 Page 3 Page 4 Page 5 Page 6 Page 7 … Næste side > Sidste side >> Tilmeld nyhedsbrev Tilmeld dig vores nyhedsbrev og servicemeddelelser og få seneste nyt fra AES. Læs servicemeddelelser til professionelle Følg med i driftsinfo, fejl og nye løsninger fra AES. Kontakt presse Find kontaktinformation til ATP's presse på atp.dk.
1. juli 2026 Nye regler for anmeldelse af arbejdsulykker Fra den 1. juli 2026 træder nye regler i kraft for arbejdsgivers anmeldelse af arbejdsulykker.
30. juni 2026 Ankestyrelsen udsender principmeddelelse om nedre grænse for tab af erhvervsevne Ankestyrelsen har den 30. juni 2026 udsendt den første principmeddelelse om nedre grænse for tab af erhvervsevne. Principmeddelelsen bygger på Højesterets dom af 28. april 2026.
13. maj 2026 Tilskadekomne kan søge om genoptagelse efter Højesterets dom af 28. april 2026 Højesteret har den 28. april 2026 afsagt en dom, som kan have betydning for tilskadekomne, der tidligere har fået afslag på erstatning for tab af erhvervsevne som følge af en arbejdsskade.
28. april 2026 Højesterets dom af 28. april 2026 om erstatning for tab af erhvervsevne Ankestyrelsen har den 28. april 2026 offentliggjort en nyhed om Højesterets dom af 28. april 2026 i en konkret sag om fastsættelse af erstatning for tab af erhvervsevne efter arbejdsskadesikringslovens § 17.
21. april 2026 Breve fra AES er blevet forsinket i april AES har desværre haft en teknisk fejl, som har forsinket udsendelsen af en række breve i april. Fejlen er nu rettet, og brevene er sendt til modtagerne – dog med en forsinkelse.