Fejl i enkelte eFakturaer den 25. juni 2025

Der er desværre sket en fejl i nogle eFakturaer primært sendt til forsikringsselskaber den 25. juni 2025. Fejlen betyder, at fakturaerne indeholder ugyldige betalingsoplysninger. 
Læs mere om fejlen, og hvad du kan gøre her: Teknisk fejl i eFakturaer sendt den 25. juni 2025

Afvisning af overlæge med hjerneblødning

Tilskadekomne havde over en 4-årig periode en stor arbejdsmængde som overlæge med skiftende arbejdstider og mange vagter. Afdelingen var i en periode underbemandet, og tilskadekomne blev gradvis involveret i flere og flere arbejdsfunktioner. Som chef for skadestuen og undervisningsansvarlig var det ofte tilskadekomne, der skulle overbringe dårlige nyheder til patienter eller pårørende. Derudover deltog tilskadekomne i netværksarbejde.

Erhvervssygdomsudvalget vurderede, at tilskadekomnes sygdom i form af hjerneblødning ikke udelukkende eller i overvejende grad var forårsaget af arbejdet som overlæge. Årsagen var, at belastningen, tilskadekomne havde været udsat for, i form af cirka 30 procents merarbejde, ekstravagter og varetagelse af flere og flere arbejdsfunktioner samt et stort ansvar som overlæge, ikke er egnet til at medføre hjerneblødning. Udvalget lagde vægt på, at der ikke er en tilstrækkelig videnskabelig dokumentation for årsagssammenhæng.

Behandlet på møde i august 2012.