Fejl i enkelte eFakturaer den 25. juni 2025

Der er desværre sket en fejl i nogle eFakturaer primært sendt til forsikringsselskaber den 25. juni 2025. Fejlen betyder, at fakturaerne indeholder ugyldige betalingsoplysninger. 
Læs mere om fejlen, og hvad du kan gøre her: Teknisk fejl i eFakturaer sendt den 25. juni 2025

Anerkendelse af uspecificeret belastningsreaktion hos en børnehaveklasselærer, der blev udsat for vold og udadreagerende adfærd fra børn i alderen 6-7 år

Tilskadekomne blev i en 1-årig periode dagligt til ugentligt udsat for vold, udadreagerende adfærd og skældsord fra børn i alderen 6-7 år under arbejdet som børnehaveklasselærer.

Tilskadekomne udviklede en uspecificeret belastningsreaktion.

Erhvervssygdomsudvalget vurderede, at tilskadekomne havde været udsat for ekstraordinære belastninger og lagde vægt på, at belastningen var bekræftet ved udtalelse fra arbejdsgiver. Udvalget lagde vægt på, at der var tale om hyppige tilfælde af episoder med vold, udadreagerende adfærd samt skældsord fra børn i alderen 6-7 år.

Erhvervssygdomsudvalget vurderede endvidere, at der i den konkrete sag blev lagt vægt på belastningens karakter, hyppighed og omstændigheder i forbindelse med episoderne – herunder særligt om episoderne var rettet mod tilskadekomne.

Erhvervssygdomsudvalget vurderede på den baggrund, at tilskadekomnes uspecificerede belastningsreaktion i overvejende grad var forårsaget af arbejdet som børnehaveklasselærer.

Sagen blev behandlet på mødet den 8. april 2025.